VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ:

Věřím, že jednou vrátím, doufá kouč Wagner

Věřím, že jednou vrátím, doufá kouč Wagner Fotbalistů Brna do 17 let se René Wagner ujal na konci podzimu. A pod jeho vedením se tým pomalu zvedá. O víkendu skončil na halovém turnaji O pohár jihomoravského hejtmana v mezinárodní konkurenci třetí.

"Myslím, že jsme udělali krok vpřed v kolektivní spolupráci a soudržnosti, což u tohoto týmu postrádám. Bylo vidět, že kluci pochopili, co po nich chceme, a začínají na tom pracovat," těší Reného Wagnera, který v uplynulém roce neúspěšně vedl brněnské muže. Po sestupu z první ligy se mu tým nepovedlo nastartovat ani ve druhé.Jak jste se dostal k brněnské sedmnáctce?
Vlastně jsem ji převzal po Róbertu Kafkovi. Když odešel k áčku, tak u týmu zůstal jen asistent Mlaskač. Nabídli mi to, tak jsem to vzal.

Jak se vám nový tým jeví?
Co se týče individuálních schopností, tak jsou tam velice šikovní kluci, ale mají zásadní problém v týmové spolupráci a kolektivním pojetí hry. Druhý problém pak je, že neumí prodat svoje schopnosti na hřišti. Což je prakticky, jako by ty schopnosti neměli. Toto všechno se musí naučit.

Co tak mladým hráčům brání, aby ukázali svoje schopnosti? Co potřebují, aby je rozvinuli?
Dneska je spousta vlivů. První je věk, v této kategorii se jedná o přechod mezi dětstvím a dospělostí a samozřejmě jim trošku lítají hormony. Druhá věc je, že se na hráče snažím klást mnohem větší nároky jako na profesionály, což pro všechny nemusí být jednoduché. Z mého pohledu nebyli navyklí na maximální práci na hřišti, a než se to člověk naučí, tak to chvíli trvá. Je to delší a složitější proces

Dřív jste ve Zbrojovce trénoval i devatenáctku, je to proti sedmnáctce velký rozdíl?
Určitě je tam podstatný rozdíl, ale čím víc se do kluků některé věci snažíte dostat, tím dřív to pochopí. V sedmnáctce je nejvyšší čas, v devatenáctce už je skoro pozdě. Poznal jsem, že když se snažíte změnit myšlení dospělých, tak narážíte na kámen.

Měníte své metody podle toho, jestli trénujete muže, nebo dorostence? Nebo vyžadujete po hráčích, aby se přizpůsobili vašemu stylu?
Trošku to samozřejmě musíte přizpůsobit, ale vždycky chci, aby hráči byli z mého pohledu dokonalí. Samozřejmě dokážu rozeznat a pochopit, kdo má jaké přednosti a slabiny, ale všichni by ze sebe měli dostat to nejlepší. U sedmnáctky a devatenáctky s tím hráči problém nemají, protože jakmile začnou plnit určité věci, tak zjistí, že je to správná cesta, a najednou jim to jde. U chlapů to bohužel někteří berou tak, že se nad ně povyšujete nebo z nich děláte blbce, a pak může dojít k nedorozumění.

Brněnská sedmnáctka je po podzimu v Moravskoslezské lize devátá, odpovídá to její síle?
Určitě ne. Myslím si, že by měla hrát stoprocentně o první tři fleky. Podzim ale byl trošku složitý, protože se pořád doplňovali hráči z jiných věkových kategorií a mužstvo tak nebylo pořád pohromadě, což se na něm negativně podepsalo.

Kolik hráčů může pomýšlet na to, že si v budoucnu zakope dospělou ligu?
To je těžké říct. Já si můžu něco myslet a nerad bych to prezentoval. Ale jsou tady určitě hráči, kteří na to mají schopnosti už teď, a jsou tu hráči, kteří na to schopnosti budou mít třeba až za pět let. To nikdy nedokážete dopředu odhadnout

Jak se vám vlastně trénuje u mládeže? Je u ní menší tlak, ale zase není tolik na očích.
Tlak je samozřejmě menší, ale já si nepřipouštím, jestli je menší nebo větší. A to z důvodu, že dělám všechno naplno. Kdybych nedělal svou práci na sto procent, tak by mě to za prvé nebavilo a za druhé by to hráči poznali, takže bych jim byl prd platný.

Trápilo vás dlouho neúspěšné působení u brněnských mužů?
Od toho se nejde oprostit. Mrzí mě, že to nevyšlo. Jsem rád, že mi vedení dalo šanci trénovat A mužstvo a nesmírně si toho cením, na druhou stranu si pořád myslím, že jsem odešel od rozdělané práce. Věřím, že jednou se do kabiny A mužstva vrátím a dokážu mužstvo Zbrojovky zvednout mnohem výš.

Projevily se na výkonech týmu i mimofotbalové problémy, které nedávno vyplavaly na povrch?
To si nemyslím. Spíš hráči moc chtěli a byli nervózní, že jim to výsledkově příliš nejde.

Dalo vám působení u áčka Zbrojovky, byť bylo krátké, po trenérské stránce hodně?
Samozřejmě, je to obrovská zkušenost a v mnoha směrech velké ponaučení do budoucna. Určitě toho nelituju.

Jak vidíte svou budoucnost? Hodláte se dál věnovat brněnské mládeži, nebo byste dal přednost nabídce vést někde jinde muže?
Teď je předčasné o tom mluvit. S panem Kudelou (sportovní ředitel Brna) jsem domluvený, že pokud bych dostal nabídku trénovat dospělé, tak bych mohl odejít. Ale momentálně žádnou nabídku nemám a neuvažuju o tom.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/clanek.aspx?c=A120117_1717725_fot_dsouteze_elv
Vytisknout text k článku - Věřím, že jednou vrátím, doufá kouč Wagner ... Vytisknout - Věřím, že jednou vrátím, doufá kouč Wagner

reklama
reklama

Kalendář JmKFS
říjen 2018
PoUtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31