VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ:

Schwarze čeká hodně práce

Schwarze čeká hodně práce Na přelomu roku se stal novým profesionálním trenérem mládeže Jihomoravského krajského fotbalového svazu bývalý obránce a kouč Zbrojovky Brno Stanislav Schwarz. Nechali jsme mu měsíc na rozkoukání v úřadu a nyní vám přinášíme s novým šéfem krajské mládeže rozhovor o jeho minulosti, plánech do budoucnosti a vůbec o všem co se týká mládeže.


1) Nejdřív se podívejme do minulosti. Kde všude vás mohli lidé po odchodu ze Zbrojovky Brno vidět?

Získal jsem angažmá v Rakousku ve třetí lize, kde jsem byl tři roky. Dále jsem měl možnost pracovat u mládeže v Opavě. Zde jsem spolupracoval s panem Hadamczikem. Pak jsem se vrátil do Rakouska a trénoval regionální soutěže mužů i mládeže.


2) Teď už do přítomnosti. Jak jste se dostal k jedné z nejdůležitějších funkci, které v JmKFS jsou?

Dostal jsem nabídku od předsedy JmKFS Pavla Blahy, nad kterou jsem dlouho nepřemýšlel, a rád jsem ji přijal.


3) Co si myslíte o nynějším stavu fotbalové mládeže v ČR, respektive JM kraji?

Myslím, že to není problém jen u mládeže v naší republice, ale s nedostatkem hráčů jsem se setkal i v zahraničí. Nejsem si jistý, zda je všude dodržováno rčení: „To nejlepší k mládeži“. Čeká nás ještě hodně práce.


Stanislav Schwarz (vlevo) při jednom z utkání starých pánů Zbrojovky Brno. Vpravo stojí Ludevít Grmela.
4) Jsem mladý fotbalista, který hraje okresní přebor nebo 1.třídu. Je pro mě cesta o výběru zavřená?

Chceme hledat nadějné fotbalisty a to ze všech soutěží. Už nyní chystáme kempy, kam budeme ve spolupráci s trenéry okresních výběrů zvát nadějné fotbalisty i z nižších soutěží. Pro nikoho tedy není cesta do výběru zavřená.


5) Na co všechno se chcete ve své nové funkci zaměřit?

Především na uspořádání soutěží přípravek. V Evropě a dnes už i v ostatních krajích naší republiky hrají systémem 4+1 a 5+1. Je potřeba, aby se začínající hráči dostali co nejvíce do kontaktu s míčem a tříbili si svou techniku. Pak nám zde může vyrůst více fotbalistů ala Rosický atd.


6) V dnešní době je mladých fotbalistů čím dál tím méně? Jakým směrem se chcete vydat, aby se tato klesající tendence minimálně zastavila?

To je hodně těžká otázka. Ve všem se odráží úspěchy a neúspěchy dospělé kopané. Myslím tím národní tým, prvoligové zástupce atd. Určitě budeme chtít v jarní části sezony začít přinášet přímé komentované internetové přenosy i z mládežnických soutěží a přilákat tak další kluky k fotbalu. To je ale jen jeden kamínek do mozaiky. Chystáme i další projekty, které jsou ale nyní teprve v rovině příprav, a tak bych je nerad prozrazoval. Jakmile budou hotové, tak se o nich na stránkách svazu určitě dozvíte.
Fernando HIERRO, Stanislav SCHWARZ a Roy MAKAAY.7) Nedávno jste se vrátil z cesty do země vítěze ME i MS. Co bylo obsahem vaší návštěvy Španělska?

Seznámit se systémem školení trenérů, jejich další profesionální růst a vůbec celá práce s mládeží.

8) Jaké poznatky jste si dovezl?

Za prvé bych viděl výhodu v tom, že jejich základna je mnohem větší než ta naše. Podmínky k trénovaní jsou nesrovnatelné. Na všech úrovních mají možnost trénovat na dokonale připravených trávnících, pod dohledem profesionálně vyškolených trenérů.

Za druhé navazují na kvalitní model z Holandska. Osvojili si jejich kvalitní práci s mládeží, kterou ještě nadále vylepšují. Hlavním motem tréninku mládeže je hra. Dítě si musí hrát. Výsledky jejich dobré práce jsou pak vidět v národním týmu i Primera División. Stačí se podívat například na Barcelonu, kde je plno domácích reprezentantů.


9) Byla to vaše první fotbalová zahraniční cesta za poznáním?

Nebyla. Když pominu Rakousko, tak jsem měl možnost nahlédnout do Německé školy ( Vfb Stutgart ). Na další cesty se pak chystám v nejbližší době. Chceme například navštívit tréninkové centrum Bavorska.


10) Působil jste jako trenér určitou dobu v Rakousku. Budete se snažit implementovat do své práce i některé zde nabité zkušenosti?

Určitě ano, jelikož například Dolní Rakousko, náš soused, má vynikající podmínky pro přípravu mládeže v tréninkovém středisku Linabrun a myslím si, že tímto směrem by jsme se mohli také orientovat.
Stanislav Schwarz (nahoře úplně vpravo) se ve Španělsku potkal i s Vicentem Del Bosque (stojící uprostřed)11) Na jižní Moravě by mělo v tomto roce proběhnout několik mládežnických fotbalových akci, které jsou ty, jenž by si měli fotbalový fanoušci zaškrtnout ve svém kalendáři?

Určitě by si fotbalový fanoušci neměli nechat ujít kvalifikaci o ME U19, dále v červnu proběhne Česko - slovenský pohár U17 a U19 a samozřejmě Memoriál Františka Harašty. Nerad bych na něco zapoměl. Každopádně všechny akce postupně najdete na svazových stránkách.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve vaší práci.

Vytisknout text k článku - Schwarze čeká hodně práce ... Vytisknout - Schwarze čeká hodně práce

reklama
reklama

Kalendář JmKFS
září 2018
PoUtStČtSoNe
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30