VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ:

Muž slavil postup nocováním u sochy

Muž slavil postup nocováním u sochy Miroslav - Třiaosmdesát let se hraje v Miroslavi fotbal. Muži desítky let působí v krajských soutěžích. Fanoušek slavil každý postup originálně.První zmínky o fotbalu v Miroslavi jsou z roku 1929. Největší úspěch nastal v roce 1975, kdy miroslavští fotbalisté postoupili do krajské soutěže a bez přestání ji hrají až dodnes. Miroslav také byla známá velmi dobrou prací s mládeží.

Začátky fotbalu zde nebyly jednoduché. „Po založení v roce 1929 klub brzy zbankrotoval a byl rozpuštěn. Pomohli podnikatelé a jedním z hlavních finančních zdrojů byly sbírky a kulturní akce. Oddíl dosáhl v letech 1933–1936 výrazné sportovní i společenské úspěchy. V roce 1938 bylo vybudováno nové hřiště u cihelny," píše se v miroslavské fotbalové kronice.

Válka pak fotbalová klání přerušila. „Za okupace se fotbal v Miroslavi soutěžně nehrál. Němci byli na frontě a Čechům to povoleno nebylo," dodává kronika. Po válce byl fotbalový oddíl obnoven. V roce 1959 ale ze soutěže vystoupil a znovu začal fungovat v roce 1961. V letech 1966–1969 se klub konsolidoval a začala i systematická práce s mládeží. „Do Miroslavi jsem přišel po vojně v roce 1966. Hráli jsme čtvrtou třídu okresní soutěže, potom jsme se dostali do třetí třídy. V sezoně 1973-1974 začala naše éra postupů. Postoupili jsme do okresního přeboru, kterým jsme prolétli jako štika a následující sezonu od roku 1975 už jsme hráli 1.B třídu. Tam jsme byli také jen rok a postoupili do 1.A třídy," vzpomíná šestašedesátiletý Petr Bis, který v současnosti trénuje žáky.

Miroslavští postupy do vyšších soutěží vždy řádně oslavili. „Měli jsme tady fanouška, který se vsadil, že když postoupíme do 1.B třídy, tak bude celou noc spát v brance. To se taky stalo. Měl v brance postel a byl přivázaný k tyčce branky až do rána. A když jsme pak postoupili do 1.A třídy, tak spal na náměstí u sochy svatého Floriána. Byl zase přivázaný a měl kouli u nohy. Tehdy hrála muzika, hasiči ho vezli v kleci, lidi se bavili. V Miroslavi se říkalo, že umí dobře hrát fotbal, ale taky dobře pít. Byli jsme výborná parta," usmívá se Bis.

V Miroslavi postupně zvelebovali fotbalový areál. „Zatravněné hřiště tady máme sedmnáct let a osm let nové zázemí, které jsme vybudovali na místě původních kabin," zmiňuje místopředseda oddílu Jaroslav Máca. „Dřív na hřišti byl písek. Měli jsme odřená kolena. Kolik já jsem po zápasech zašpinil prostěradel. Manželka vždycky nadávala," prozrazuje Bis.

Po skončení hráčské kariéry mohli fotbalisté pokračovat v týmu staré gardy. „Velice dobře tady fungovalo mužstvo starých pánů. Měli jsme družbu s Německem, se Slovenskem, s Rakouskem. Přijeli třeba staří páni z Bohemians nebo Zbrojovky, byli tu hráči Hrdové, Prokeš, Dobiáš...," vypočítává Máca.

Miroslav se mohla pyšnit velmi dobrou prací s mládeží. Její hráči se objevovali ve výběrech kraje. V roce 2001 vyhráli župní přebor. V současnosti už zájem o fotbal není takový jako dřív a u dětí chybí i zápal pro hru. „Je to špatná generace. Děti jsou málo ctižádostivé. Stačí jim jen obléct dresy, ale pak ze sebe nedokážou vymáčknout: já jsem Miroslavák a za něco bojuji. Rodiče je vůbec nepřipravují na to, že život je pes a my jsme ten patník, který ten pes očůrává. Přesto jsem ale optimista a věřím, že se to změní," konstatuje Bis.

S dětmi pracuje už několik let. „Trénoval jsem prvně béčko chlapů a potom přípravku. S ní jsme se stali dvakrát přeborníky okresu. Teď vedu žáky, ale už jsem manželce slíbil, že letos skončím," myslí si Bis. Fotbal ale nikdy nehodlá opustit. „Na fotbal chodím pořád, každá neděle je pro mě svátek," přiznává.

Miroslav hraje v současnosti 1.A třídu. Letos se nachází spíše v dolní polovině tabulky. Fotbalisté zde mají svůj vlastní areál, kde kromě hřiště nechybí ani posilovna, sauna či hospoda. Vše je majetkem fotbalového oddílu, který si svým zařízením částečně na sebe vydělává. Provozuje totiž saunu a posilovnu i pro veřejnost. Další finance získává z dotací, od sponzorů a z kulturních a společenských akcí.

Zdroj:http://znojemsky.denik.cz/fotbal_region/miroslav-postup-slavil-muz-nocovanim-u-sochy-20120504.html

Vytisknout text k článku - Muž slavil postup nocováním u sochy ... Vytisknout - Muž slavil postup nocováním u sochy

reklama
reklama

Kalendář JmKFS
září 2018
PoUtStČtSoNe
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30