Fotbalisté Černé Hory zastínili Blansko

Fotbalisté Černé Hory zastínili Blansko Blansko – Derby v I. B mezi Blanskem B a Černou Horou mělo jasného favorita. Blanenští jsou v čele soutěže, hráli doma, Černá Hora byla se sedmi body na opačném konci. Hosté ale převedli organizovaný výkon a o své výhře rozhodli dvěma brankami už v první půlce. „Zvládli jsme to po taktické stránce, konečně jsme prolomili tu smolnou sérii bez vítězství venku," radoval se po utkání hrající trenér Černé Hory Antonín Mazal.

Černá Hora posílila o kvalitní hráče a chtěla se vyhnout tradičně slabšímu podzimu. Přesto se jí výsledkově nedaří. „Máme Traxla, Mazala, Němce, Čepu, čekali jsme víc bodů," poznamenává Květoslav Kopecký z vedení černohorského klu­bu.

Každopádně jestli někdy Černá Hora umírala na krásu, v sobotu dávala školení v produktivitě. Na hřišti Blanska začala nebojácně. Aktivní hra jí přinesla úspěch. Po chybách na polovině hřiště a následných brejcích se nejprve trefil Libor Němec, který hrával v Blansku a druhý gól přidal Ondřej Čepa. „Vzadu to bylo trochu laxnější. Našimi chybami jsme pouštěli soupeře do takových pološancí, ale dokázali jsme to ještě zvrátit. A naštěstí jsme dali dva pěkné góly. Ten první, to byla povedená střela, u druhého si Ondra Čepa pěkně narazil a šel sám na gólmana," zhodnotil první poločas, který hosté vyhráli 2:0 Mazal. „Černá Hora potrestala dvě naše chyby a zaslouženě šla do vedení," uznal kouč blanenské rezervy Radek Sedláček.

Kdo čekal, že dvanáctý celek tabulky to po přestávce zabetonuje a bude dorážet lavinu šancí domácích, spletl se. Hosté sice bránili pozorně, ale zároveň vyráželi do nebezpečných protiútoků a gólu byli rozhodně blíž než domácí tým. Ten si nevytvořil jedinou gólovou šanci.

V 60. minutě unikl po straně Němec, ale neměl komu přihrát. O čtyři minuty později míč proletěl pokutovým územím hostů, ale nikdo na něj nedosáhl. V 65. minutě po standardce a závaru ve vápně nakonec pokryl míč ve vápně blanenský gólman Šmerda.

Blanenští pak zvýšili tlak, ale stále se jim nedařilo dostat se na dostřel brány. Náznak šance měl v 73. minutě Majer, ale míč mu sebral brankář a Majer do něj ještě zbytečně zajel. V 75. minutě faulovali obránci Blanska těsně před velkým vápnem Mazala, který stíhal napadat rozehrávku Blanska už od obránců a ještě udílet pokyny náhradníkům na lavičku. Ten ale trestný kop poslal přes zeď kousek nad bránu. Mazal měl pěknou příležitost i o dvě minuty později. Dostal míč do běhu a sám před gólmanem mířil vedle levé tyče.

V 79. minutě měl jednu z mála šancí zachytat si hostující gólman. S lehkým centrem od rohového praporku problém neměl, následnou střelu nadvakrát zkrotil.

S blížícím se koncem bylo stále jasnější, že si Černá Hora první výhru venku už pohlídá. V derby tradičně vyostřené souboje doplnily ještě slovní urážky, které si vyměnil Němec s trenérem Sedláčkem.

„Zvládli jsem to po taktické stránce, konečně jsme prolomili tu smolnou sérii bez vítězství venku. My už jsme takhle hráli i v těch minulých utkáních. Tenhle herní systém se snažíme v posledních zápasech praktikovat, Ve druhém poločase jsme Blansko v podstatě k ničemu nepustili a vedení jsme si pohlídali, vyhráli jsme zaslouženě," usmíval se po utkání Mazal.

„Vůbec jsme se nedostali k pořádné šanci. Udělali jsme dvě chyby, Černá Hora je potrestala a zaslouženě vyhrála. Ve druhém poločase jsme měli více ze hry, kluci makali, ale přes zhuštěnou obranu jsme se nedostávali do zakončení. Ve finále jsme hráli na tři obránce. To už se pak samozřejmě otevírají okénka v obraně a hrozí brejky," uvedl trenér Sedláček.

Podle něj se v horších výsledcích jeho týmu projevuje i absence Pokorného nebo Beneše, kteří startují za A tým. Blansko B se i přes prohru udrželo na špici skupiny A. Má stejně jako vedoucí Rousínov B a druhé Švábenice patnáct bodů.

V neděli hraje Blansko další derby, tentokrát v Lipovci. Černá Hora přivítá doma Svratku Brno v zápase o šest bodů. Brňané mají totiž o bod víc.