VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ:

Co za lidi hlídá fotbal?

Co za lidi hlídá fotbal? Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta je pobouřen nedělním výbuchem násilí v Mladé Boleslavi a v boji proti němu hodlá přitvrdit. Zároveň však říká: "Podle informací, které mám, šlo mimo jiné i o selhání pořadatelské služby. Její neadekvátní zákrok vzbudil emoce a situaci ještě víc eskaloval." 

Pelta tak poukázal na další aspekt problému českého fotbalu s chuligánstvím. Totiž na pochybné a neprofesionálně se chovající muže, kteří fanoušky při zápasech hlídají.

I v Boleslavi se zřejmě v tomto směru stala zásadní chyba: polského fanouška Baníku, který skočil na plochu před sektor domácích, zachytila ochranka, nezpacifikovala však muže v černé bundě, údajně příznivce Boleslavi, který ho surově mlátil, i když se Polák - držený ochrankou - nemohl bránit. Rozzuřil tím další baníkovce, kteří vtrhli na trávník a začali se rvát.

Primární problém byl v polském vandalovi, avšak neprofesionální zásah situaci neuklidnil, naopak ještě víc přiostřil. "Nebudeme si nic namlouvat, problém je
i v lidech, kteří mají fotbal hlídat. Nechci je nijak urážet, ale jejich úroveň občas nebývá nejvyšší," tvrdí Pelta.

HAŠKŮV NÁSTUPCE. Po pěti měsících od rezignace Ivana Haška je jasno - novým

Boss českého fotbalu shodou okolností vstoupil ještě před incidentem do jednání s ministerstvem vnitra v souvislosti s bezpečím na stadionech. Jedním z výrazných bodů schůzky byla takzvaná pasportizace bezpečnostních služeb, které si kluby na zápasy najímají. Nedělní konflikt ukázal, že je to velmi potřebné téma.

"Stojí za úvahu, zda v licenčních podmínkách, bez jejichž splnění nemohou kluby hrát ligu, nezakotvit podmínku spolupráce pouze s bezpečnostními agenturami, jež obdrží certifikát kvality" říká Pelta.

Nyní to občas vypadá, že ve fotbale stojí "prohnilí proti prohnilým": na jedné straně chuligáni, na druhé lidé s neméně agresivními sklony, kteří úmyslně provokují. Dokonce může vzniknout tak absurdní situace jako loni v dubnu v Brně, kdy byl po brutálním zákroku ochranky převezen fanoušek do nemocnice a později byl v jejích řadách identifikován vlivný neonacista a několik aktivních i vysloužilých fotbalových chuligánů.

Nedělními výtržnostmi se zítra začne zabývat disciplinární komise českého fotbalu. "To musí automaticky pokaždé, když je střetnutí přerušeno," informoval mluvčí komise Jaroslav Kolář.

Fanoušci Ostravy se dostali do rvačky s pořadateli v Mladé Boleslavi.

Fanoušci Ostravy se dostali do rvačky s pořadateli v Mladé Boleslavi.

V Boleslavi se nehrálo čtvrt hodiny a je pravděpodobné, že disciplinárka zahájí řízení, na jehož základě nemine pořadatele trest. Ten se přitom nemusí týkat pouze podcenění rizika utkání, ale také špatného postupu při hašení celé záležitosti.

Policie, jejíž těžkooděnci nakonec běsnící dav zvládli, zatím za nepokoje obvinila tři fanoušky, dva z nich čekali zadrženi na soud.

Obviněným hrozí nejvýš rok odnětí svobody, jejich počet však nemusí být konečný, další mohou přibýt na základě rozborů kamerového záznamu.

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/co-za-lidi-hlida-fotbal-pta-se-sef-pelta-po-nasili-v-boleslavi-pl2-/fotbal.aspx?c=A120221_225803_fotbal_mah

Vytisknout text k článku - Co za lidi hlídá fotbal? ... Vytisknout - Co za lidi hlídá fotbal?

reklama
reklama

Kalendář JmKFS
říjen 2018
PoUtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31