VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ:

Československé fotbalové setkání ...

Československé fotbalové setkání ... Před nedávnem obletěla svět zpráva o smrti Jána Popluhára. Tento vynikající fotbalista skonal 6.března. Nejen sportovní svět, tak přišel o velkou osobnost. Po jeho pohřbu pak proběhlo setkání představitelů OFS Brno – venkov a OFS Bratislavou – vidiek. Tedy zástupci českých a slovenských fotbalových funkcionářů, kteří se domluvili na spolupráci, která by měla pomoci vychovat nové kvalitní fotbalisty. Na tomto setkání nechyběli nejvyšší představitelé obou fotbalových svazů.

Ve čtvrtek 10.března se v Bernolákově u Bratislavy konal pohřeb Jána Popluhára. Vynikajícího československého fotbalisty a nejlepšího slovenského hráče uplynulého století, který svoji bohatou karieru spojil i se Zbrojovkou Brno. Mezi smutečními hosty byli k vidění fotbalisté, kteří šířili slávu československého fotbalu u nás i v zahraničí. K vidění byl například Vengloš, Adamec, Galis, Vencel či Weiss. Mezi mnoha účastníky, kteří přišli vzdát poctu Jánu Popluhárovi na jeho poslední cestě nechyběli ani zástupci českého fotbalu. Za ČMFS se pohřbu účastnil jeho místopředseda Dalibor Kučera a člen výkonného výboru Pavel Blaha. Za Zbrojovku Brno byl přítomen generální ředitel Ing. Pavel Mokrý.

Zástupci českého a slovenského fotbalu se i přesto, že mají k sobě relativně blízko, nesetkávají až tak často. I když je tentokrát na jedno místo svolala smutná událost, tak toho zástupci obou stran využili a ještě ten den se ve Vysoké pri Morave uskutečnilo setkání představitelů OFS Brno – venkov a OFS Bratislavou – vidiek. Jeho náplní bylo navázání přátelských vztahů především v oblasti mládeže. O tom, že nešlo jen o formální posezení, hovoří i fakt, že se ho účastnil i nový předseda Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a jeho generální sekretář Jozef Kliment. Za českou stranu se jednání účastnil výkonný výbor OFS Brno – venkov v čele s jeho předsedou Stanislavem Schwarzem. Přítomen byl také předseda JmKFS Pavel Blaha. Celé jednání se neslo ve velmi přátelské atmosféře. Česká i slovenská strana si jasně uvědomují, že budoucností fotbalu v obou zemích je mládež. Tato spolupráce by tak měla být dalším kamínkem, který by měl zapadnout do mozaiky, jenž by měla pomoci k růstu dalších fotbalových velikánů jako byl třeba výše zmiňovaný Ján Popluhár.


... POPIS FOTO: Ladislav BERNER, Antonín KŘÍŽ, Ján KOVÁČIK, Pavel BLAHA a Stanislav SCHWARZ.


JÁN POPLUHÁR
( * 12. září 1935 – + 6. březen 2011 )Studoval na gymnáziu v Senci a potom pracoval na Střední zemědělské škole v Bernolákovu. Svoji fotbalovou kariéru začal ve svém rodišti.

 V době prezenční vojenské služby hrál za RH Brno (1955–1958)
 Dlouho hrál za ŠK Slovan Bratislava (1954–1955, 1958–1969)
 potom za Olympique Lyon (1969–1970)
 Zbrojovku Brno (1970–1972)
 za Slovan Vídeň (také jako trenér) (1972–1979)

V Slovanu Bratislava dostal přezdívku Bimbo. V československé 1. lize dal v 306 zápasech 23 gólů. Se Slovanem Bratislava třikrát zvítězil v Československém poháru. Účastník Mistrovství světa 1958, držitel stříbrné medaile z Mistrovstí světa 1962. Československo reprezentoval dvaašedesátkrát a dal 1 gól. Jednou byl vybrán do mužstva světa, dvakrát do mužstva Evropy. Zvolen nejlepším fotbalistou Československa v roce 1965 hned v prvním ročníku této volby. V roce 2002 obdržel od prezidenta Slovenské republiky Řád Ľudovíta Štúra I. třídy. Byl prohlášen nejlepším slovenským fotbalistou 20. století. V roce 1967 také obdržel Světovou cenu za fair play (World Fair Play Award), a to konkrétně za zastavení hry na Mistrovství světa 1962 po zranění Pelého.

ZDROJ: WIKIPEDIE


Vytisknout text k článku - Československé fotbalové setkání ... ... Vytisknout - Československé fotbalové setkání ...

reklama
reklama

Kalendář JmKFS
říjen 2018
PoUtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31