1.LIGA - Jaro odstartovalo plichtou

1.LIGA - Jaro odstartovalo plichtou „Začalo nám fotbalové jaro“ řekla babička. „Hurááááá“ volali všechny děti. Takto by asi celou páteční událost popsala Božena Němcová. Pro ty co nejsou zrovna obdivovatelé této spisovatelské osobnosti, ale zajímají se více o sportovní stránku věci, tu máme jinačí popis. V pátek odstartovala jarní část prvoligové sezony. Otevřelo ji utkání Slávia Praha – Zbrojovka Brno.

Slavia měla před utkáním na Brno jediný bod náskoku. Všichni si tak uvědomovali, že v utkání půjde o hodně. Oba dva týmy i přes klubové potíže jasně deklarují, že záchrana je jejich jasným cílem.

Do utkání vstoupila lépe domácí Slávia. Golman Bureš se měl co otáčet. Domácí zatlačili Brno na jeho polovinu a brněnská obrana byla v plné pernamenci. Sešívaní ovšem svou převahu nepřetavili v branku. To se zčista jasna podařilo Zbrojovce. 11.minuta utkání a Luděk Pernica vystihuje nepřesnou rozehrávku domácích. Spracovává si míč a z dvaceti metrů pálí na branku Martina Vaniaka. Míč nakonec končí v pravém horním rohu branky a Brno vede 1:0. Slávistický nápor byl ta tam a Zbrojovka dostala na své kopačky větší klid. Do poločasu byl pak dvakrát hodně vidět brněnský stoper Dominik Simerský. Tento hráč, kterého zřejmě budete moci vidět při kvalifikaci na ME U19, jenž se odehraje na jižní Moravě, si připsal plusové body před oběma brankami. V 16.minutě se v dobré střelecké pozici objevil Zákostelský. Jeho pokus o ohrožení brněnské branky stačil Simerský zblokovat. V 42.minutě pak tento rodák z Otrokovic úřadoval na druhé straně. Standartní situaci zahrával Rýdel. Následná Simerského střela ovšem letěla vysoko nad. Po pětačtyřiceti minutách tedy na ukazateli skóre svítilo: Slavia Praha – Zbrojovka Brno 0:1

Do druhého poločasu vyslal Michal Petrouš čerstvé síly. Místo Koreše zaujal Janda a Milutinoviče nahradil Stanislav Vlček. No a byli to právě tito dva, kteří nakonec vybojovali pro domácí alespoň bod. Běží 63.minuta utkání. Nepřesná rozehrávka Brna. Míč si bere Janda, se štěstím obchází Hamouze a už celkem z úhlu pálí na Bureše. Ten se pro míč musí natahovat a nakonec ho vyráží před branku. Tam ovšem nestojí nikdo z hráčů Zbrojovky nýbrž Vlček, který posílá míč do sítě – 1:1. Další rušný okamžik se před Burešovou brankou odehrál v 77.minutě. Slávisté se totiž po souboji Jandy s Mitrovičem dožadovali pokutového kopu. Rozhodčí Franěk jejich volání nevyslyšel a jeho píšťalka zůstala v tomto případě němá. V 79.minutě měl vítězství na hlavě Kalabiška, který deset minut před tím vystřídal Rabušice. Naskočil si na přímý kop Rýdla a hlavou poslal míč na branku Slavie. Vaniak ale ukázal, že ještě nepatří do starého železa a reflexivním zákrokem vše vyřešil. Do konce utkání se už na skóre nic nezměnilo, a tak si konkurenti v boji o záchranu na začátek body rozdělili.

A co říci na závěr? Musím jednoznačně říct, že pro brněnské fandy bylo to co předvedla Zbrojovka v Synot tip aréně optimistické. Mladí hráči předvedli sympatický výkon. Bojovali. Nebylo to sice žádné velkolepé divadlo, ale k utkání dvou týmů co se trápí u dna tabulky to mělo taky daleko. Určitě na jaře uvidíme plno jiných utkání, které by se daly odzívat. Hodně se po odchodu Jana Trousila řešila brněnská obrana. Ta byla tentokrát dirigována osmnáctiletým Simerským a srbem Mitrovičem. V konečném účtování, i přes podíl na brance, obstála. Brno teď bude muset potvrdit bod v domácím prostředí.

Jen tak pro zajímavost. Kolik z vás mělo na tento zápas vsazenou jasnou jedničku?

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)